W ostatni piątek uczestniczyłem w świetnej konferencji WROC#. Nie jest to co prawda wydarzenie ściśle związane z front-endem, a ja byłem tam bardziej w celach towarzyskich, jednak spowodowało to, że wpadł mi do głowy pomysł na dzisiejszy wpis. Generalnie uważam, że warto bywać na tego typu wydarzeniach. Dlatego też dziś chciałbym Ci przedstawić mój punkt widzenia i napisać dlaczego warto uczestniczyć w konferencjach programistycznych!

Powód #1 - nowa wiedza

Nie oszukujmy się… Konferencja programistyczna to nie jest szkolenie, które w sposób kompleksowy wprowadzi Cię w meandry nowej technologii. Nie znaczy to jednak, że udział w takim “evencie” nie może wpłynąć pozytywnie na Twoją wiedzę! Nie chodzi bowiem o to, aby dogłębnie przedstawić jakiś problem. Konferencja to miejsce gdzie prezentowane są nowe trendy w danej branży…

Wiele prelekcji na programistycznych konferencjach przedstawia jakieś nowe narzędzia, frameworki, podejścia i wzorce, które są w danym momencie na topie. Możemy się więc w ten sposób dowiedzieć czegoś nowego, co może nas zainspirować do sprawdzenia danego rozwiązania we własnym zakresie. Być może jest to coś co warto zastosować w projekcie, w którym pracujemy? Być może argument: “byłem ostatnio na konferencji X i znany i lubiany w środowisku Y mówił, że ta technologia to przyszłość” będzie przekonujący dla osób decyzyjnych w Twoim projekcie?

nowe idee

Jeśli jesteś programistą, który dba o swój rozwój (a liczę, że tak) i interesuje się nowymi trendami w branży to może się zdarzyć, że wszystko o czym mówią podczas danej konferencji jest dla Ciebie dobrze znane. Nie znaczy to jednak, że taka konferencja to stracony czas. Po pierwsze jest to okazja do zobaczenia jak ktoś wykorzystuje omawiane zagadnienie w praktyce - podczas sesji, prelegenci często programują na żywo. Po drugie, każda prelekcja to możliwość zadania pytań ekspertowi w danej dziedzinie! Zwykle po zakończeniu wystąpienia jest czas na zadawanie pytań. Można też podejść do prelegenta i z nim chwilę porozmawiać…

Na konferencjach dla programistów zdarzają się też sesje bardziej techniczne, przedstawiające na przykład sposoby optymalizacji jakiegoś obszaru lub pokazujące jak skutecznie debugować jakiś problem. Z jednej strony są to najbardziej nudne wystąpienia. Z drugiej jednak, często da się z nich wyłapać coś co realnie przydaje się nam w naszym projekcie. Przykład z życia: mieliśmy w jednej firmie buga, który wisiał przez lata i nikt nie umiał go naprawić. Aż, któregoś razu pojechaliśmy na konferencję, siedzimy na takiej właśnie technicznej sesji i co? Gość opisuje jak rozwiązać dokładnie taki problem jak u nas! Niby przypadek, ale takie przypadki się zdarzają i to wcale nie tak rzadko…

Powód #2 - networking

Oprócz możliwości wysłuchania prelekcji zaproszonych ekspertów, konferencja programistyczna to także okazja do spotkania wielu ciekawych osób i nawiązania wielu wartościowych kontaktów.

Po pierwsze, masz możliwość porozmawiania z ekspertami w danej dziedzinie, którzy są prelegentami podczas danej konferencji. Jak już wspomniałem, można to zrobić na przykład zaraz po danym wystąpieniu. Oprócz tego często osoby takie “kręcą się” wśród uczestników i mamy do nich łatwy dostęp. W zależności od rozmiaru i rozmachu konferencji, są to często osoby na prawdę znane w środowisku - tzw. “gwiazdy” światowego formatu.

networking

Po drugie, wśród uczestników tego typu wydarzeń znaleźć można wielu na prawdę świetnych ludzi. Można więc tutaj na przykład, spotkać znanych blogerów i influencerów i zwyczajnie pogadać z nimi przy kawie (lub piwie, podczas after party). Nie mówiąc już o “zwykłych” szarych uczestnikach. Wśród nich na pewno spotkasz kolegów z firm, w których wcześniej pracowałeś. To świetna okazja do odświeżenia znajomości oraz poznania “znajomych znajomych”.

Jak widzisz, możliwości są całkiem niezłe. Oczywiście jest jeszcze aspekt przełamania się, podejścia do nieznajomej “gwiazdy” i zagadani do niej… Ale to z kolei okazja do przełamania własnych barier. Jak więc widzisz, same korzyści!

Powód #3 - podróże i rozrywka

Ostatni powód jaki uczestnictwa w konferencjach IT jaki chciałbym przedstawić to aspekt rozrywkowy oraz podróżniczy. W sumie można by to rozbić na dwa osobne powody ale moim zdaniem są one ze sobą trochę powiązane.

podróże

Konferencje często odbywają się w innych miastach lub nawet w innych krajach. Często więc, wysłanie pracownika na taką konferencję jest rodzajem nagrody od Twojej firmy za dobrą pracę. Mamy więc wtedy delegację, czasem budżet na jakąś “imprezkę”. A wyjazd do innego miasta/kraju może być też okazją do pozwiedzania (zabytków lub knajp).

Poza tym, jeśli jesteś wysyłany na konferencję przez swoją firmę, to zwykle jest to wyjazd większą ekipą. Dzięki temu mamy możliwość zacieśnić relacje z zespołem i spożytkować ten czas na “teambuilding”. I to już się tyczy zarówno konferencji wyjazdowych jak i tych odbywających się w naszym rodzinnym mieście.

Dlaczego warto uczestniczyć w konferencjach - podsumowanie

Podsumowując, uczestnictwo w konferencjach dla programistów to, jak widać, same plusy… Pewnie znalazłoby się też trochę minusów tego typu wydarzeń (jak i gównianych konferencji) ale nie mam zamiaru dziś ich szukać. Jeśli więc w najbliższym czasie odbywa się jakaś konferencja związana z Twoją działką, to czym prędzej namawiaj szefa, żeby wysłał na nią Twój zespół! Na pewno nie pożałujesz!