Jak już informowałem na Facebooku, przez cały okres lutego 2017 trwają zapisy do konkursu Daj Się Poznać organizowanego przez Maćka Aniserowicza z bloga devstyle.pl. Dziś postanowiłem trochę przybliżyć Ci ten konkurs - być może ktoś jeszcze o nim nie słyszał?

Na czym polega konkurs Daj Się Poznać?

A więc po pierwsze: wszystko o konkursie znajdziesz tutaj. Po drugie, w skrócie: konkurs polega na tym, że od początku marca do końca maja tworzysz projekt open-source na GitHubie. Do tego tworzysz też bloga, na którym dokumentujesz swoje postępy w projekcie. Jednym z wymogów konkursu jest pisanie co najmniej dwóch wpisów tygodniowo. Na szczęście, w porównaniu z zeszłym rokiem zasady zostały nieco złagodzone, i tym razem wystarczy jeden wpis tygodniowo na temat projektu. Drugi wpis w tygodniu może być również o projekcie ale równie dobrze można w nim poruszyć dowolny temat związany z IT.

Brzmi ciężko? No cóż… Prosto nie będzie, to fakt, ale nie może być za łatwo, skoro do wygrania jest sława i duże pieniądze super nagrody, a także własna satysfakcja i rozkręcony blog…

Dlaczego warto wziąć udział?

Zanim napiszę co ja o tym sądzę, poniżej przedstawiam zaproszenie do konkursu jakie nagrał sam autor - może to Cię przekona?

Nadal nie przekonany? To może przekonają Cię nagrody? Moim zdaniem, są jak najbardziej adekwatne do pracy jaką trzeba włożyć aby je zdobyć. A jeśli i to Cię nie przekonuje, to poniżej przedstawiam moje zdanie na temat tego, dlaczego warto wziąć udział w konkursie Daj Się Poznać!

Rozwiniesz się zawodowo

Ryan Florence (gość od react-router) napisał kiedyś na Twitterze:

Oznacza to, że jeśli chcesz być dobrym programistą, powinieneś w pewnym sensie zawsze pozostawać junior developerem. Zawsze mieć to parcie do uczenia się nowych rzeczy, do poznawania nowych technologii i narzędzi. Nawet kiedy nominalnie nie jesteś już juniorem, to takie podejście powinno Ci towarzyszyć zawsze!

I moim zdaniem, konkurs Daj Się Poznać doskonale promuje takie podejście! Podstawowym jego wymogiem jest przecież stworzenie projektu open-source i opublikowanie go na GitHubie. Temat tego projektu czy użyte w nim technologie zależą wyłącznie od Ciebie. Jeśli więc od jakiegoś czasu zbierasz się w sobie żeby podłubać w nowym dla siebie języku, albo przetestować jakąś nową bibliotekę, to wzięcie udziału w konkursie będzie dla Ciebie dodatkową motywacją do działania!

Zaczniesz blogować

Ja jako bloger od ładnych kilku lat, mogę powiedzieć, że podjęcie decyzji o założeniu pierwszego bloga (burczu-programator.pl) było jedną z najlepszych decyzji w mojej zawodowej karierze. Z mojego doświadczenia z tym związanego wynika, że prowadzenie bloga bardzo pomaga w tym co opisałem powyżej. Aby stworzyć jakikolwiek wpis techniczny, musisz zwykle napisać conajmniej kilka linii kodu. A te kilka linii kodu, które napiszesz na potrzeby wpisu, to przecież już jest dodatkowy wkład w Twój rozwój!

Sam pamiętam swoje pierwsze wpisy. Byłem wtedy niby średnio zaawansowanym programistą z kilkuletnim doświadczeniem. Akurat dopiero co zmieniłem pracę - zamieniłem “ciepły kurwidołek” na dużo bardziej wymagającą robotę. To pokazało mi jak wiele czasu zmarnowałem w poprzedniej firmie. Pierwsze moje posty na bloga to były opisy problemów, z którymi borykałem się na codzień w pracy. Dzięki temu, że pisałem o nich na blogu, byłem w stanie poukładać sobie w głowie te problemy. Pozwoliło mi to w krótkim czasie nadrobić braki.

Jeśli więc jesteś juniorem, dopiero wkraczającym w świat IT, to prowadzenie bloga pozwoli Ci na łatwiejsze “ogarnięcie się” z nawałem nowych rzeczy, które będziesz poznawać każdego dnia. Dla doświadczonego seniora jest to z kolei sposób na aktywizację i ciągły rozwój. Mając 10 i więcej lat doświadczenia w zawodzie bardzo łatwo spocząć na laurach i bazować tylko na swojej pozycji i wiedzy, którą zdobyłeś dotychczas… To jednak droga do nikąd, prędzej czy później świat IT może zacząć Ci uciekać. Dlatego pomyśl jakich technologii chciałbyś spróbować, wymyśl projekt, w którym ją wykorzystasz oraz zakładaj bloga! Nawet jeśli nie dotrwasz do końca konkursu to i tak zrobisz dużo dla własnego rozwoju!

Zwiększysz liczbę front-end developerów w konkursie

Z tego co pamiętam, to w zeszłym roku stricte front-endowych projektów w konkursie Daj Się Poznać było jak na lekarstwo! Wydaje mi się to dziwne bo przecież to właśnie w naszym front-endowym świecie JavaScriptu pojawia się najwięcej nowych technologii, frameworków i bibliotek! Wymyślenie więc projektu, który można by realizować jest relatywnie proste. Robisz w Angularze? To może projekt w React albo Vue? A może nie dotykałeś nigdy Server Side Rendering? React Native? Możliwości jest naprawdę sporo!

Poza tym moim zdaniem przydało by się więcej dobrych front-endowych blogów po polsku w rodzimej blogosferze (chociaż blogowanie po polsku nie jest wymagane)… Przy okazji tworzenia wpisu na temat tego kogo warto obserwować w 2017 roku, zrobiłem mały research i stwierdzam, że w tej kwestii jest u nas raczej słabo. Dlatego tym bardziej zależy mi aby takie blogi powstały! A jeśli stworzysz takiego bloga to daj znać - chętnie będę promować Twoje wpisy w moich kanałach społecznościowych!

Podsumowanie

Jak więc widzisz, udział w konkursie Daj Się Poznać to super sprawa! Do tego można zdobyć fajne nagrody… Nie one są jednak najważniejsze. Najbardziej istotne jest to co zyskasz dzięki pracy nad wymyślonym przez Ciebie projektem open-source oraz dzięki blogowaniu o tym. Będzie to Twój własny rozwój, który na pewno zaprocentuje w przyszłości. O własnej satysfakcji nawet nie wspominam…