Dziś będzie krótko! Bardzo prawdopodobne, że już o tym słyszałeś - sam publikowałem tę informację u siebie na Twitterze - ale zostało opublikowane bardzo ciekawe zestawienie najpopularniejszych projektów świata JavaScript znajdujących się na GitHubie. Myślę, że warto się z nim zapoznać - kto wie, może nie słyszałeś, o którymś z tych projektów, a bardzo by Ci się on przydał?

Na jakiej podstawie stwierdzono, które projekty są najpopularniejsze? Po prostu policzono ile nowych “gwiazdek” zyskały poszczególne z nich w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Oprócz ogólnego zestawienia mamy też podział na frameworki front-endowe, frameworki node.js i kilka innych kategorii.

A który JavaScriptowy projekt zyskał w zeszłym roku największą popularność? Otóż okazuje się, że Vue.js (+40.0 tys. “gwiazdek”)! Na drugim miejscu React (+27.8 tys. “gwiazdek”), a na trzecim create-react-app (+22.5 tys. “gwiazdek”). To pokazuje, że z jednej strony “hype” na Vue wciąż trwa - i dobrze bo to świetna biblioteka. Z drugiej strony, zestawienie pokazuje też, że najsilniejszym obecnie “ekosystemem” dysponuje React - sporo bibliotek z czołówki zestawienia jest z nim związanych (wspomniany create-react-app na drugim miejscu, a do tego takie projekty jak np. Next.js czy Redux). Co ciekawe, Angular znalazł się dopiero na 18 miejscu zestawienia…

Na koniec linki - moim zdaniem warto zajrzeć: