Początek roku to dobry moment na podsumowania ale też i plany. Ja już swoje plany przedstawiłem w poprzednim wpisie. W tym tygodniu pozostanę jednak przy bardziej “mientkiej” tematyce. W związku z tym dziś przedstawiam swoją subiektywną opinię na temat tego, kogo warto obserwować na początku 2017 roku. Oczywiście wszystko to w kontekście tematyki związanej z front-endem.

Poniżej znajdziesz zatem najciekawsze, moim zdaniem, blogi, konta na Twitterze oraz fanpage i grupy na Facebooku. Zapraszam do lektury!

Blogi po polsku

Wbrew pozorom nie jest wcale łatwo znaleźć ciekawe i do tego wciąż żywe (czyli regularnie aktualizowane) blogi poświęcone front-endowi czy nawet szerzej, web developmentowi. Poniżej znajdziesz listę tych, które znam, czytam i polecam:

  • Na Frontendzie. Myślę, że nie trzeba tej strony nikomu przedstawiać. Jest to rzecz jasna, najlepszy polski blog o front-endzie…
  • WebMastah. Jest to serwis przeznaczony bardziej ogólnie dla web developerów. Oprócz wpisów na temat front-endu znajdziesz też tutaj takie działy jak: “backend”, “marketing” czy “po godzinach”. Niestety dział dotyczący front-endu od dawna nie był aktualizowany - mam nadzieję, że się to zmieni (podobno są takie plany). Na szczęście serwis daje też możliwość zapisu na Newsletter - przesyłany raz w tygodniu, dostarcza porcję najciekawszych linków ze świata web developmentu. Myślę, że warto się na niego zapisać!
  • DevCorner. Serwis ten to moje ostatnie odkrycie. Blog poświęca sporo uwagi ogólnie web developmentowi. Oprócz wpisów na temat języka JavaScript, znajdziesz tutaj również sporo treści dotyczącej CSS oraz HTML.
  • JS.noob. Blog mojego kolegi Andrzeja, którego głównym obszarem zainteresowań jest… tworzenie gier w JavaScript. Pojawiają się też jednak wpisy, również na inne tematy. Ostatnio na przykład można było sporo przeczytać na temat frameworków JavaScript (serie o Vue czy TypeScript).
  • Type of web. Blog prowadzony przez Michała Miszczyszyna, twórcy facebookowej grupy Weekly JavaScript Challenge. Jest trochę o Angularze i TypeScript - blog nie jest za często aktualizowany ale o to nie łatwo w polskiej blogosferze IT więc cieszmy się tym co mamy…
  • DevStyle. Drobny wyłom jeśli chodzi o front-end ale jest to chyba najpopularniejszy polski blog o programowaniu jako takim i szczerze go polecam. Nawet jeśli nie interesuje Cię technologia .NET to warto zwrócić uwagę na posty mniej techniczne - przemyślenia/felietony autora bloga, Maćka Aniserowicza. Jak dla mnie zawsze “na propsie” (jak mawiają młodzi ludzie)…

Blogi anglojęzyczne

Jeśli chodzi o blogi w języku angielskim to mamy ich całe zatrzęsienie. Z tego powodu ciężko jest mi więc zdecydować, które blogi tutaj przedstawić. Jestem pewien, że masz swoją listę ulubionych blogów, która być może wygląda zupełnie inaczej niż moja - z pewnością będziesz chciał się nimi podzielić z resztą czytelników w komentarzach pod tekstem!

  • Front-End Front. To co prawda nie jest blog tylko agregator treści ale moim zdaniem trafiają do niego całkiem dobre jakościowo teksty. Często tam zaglądam bo jest to dobre źródło najnowszych wpisów ze świata front-endu.
  • Smashing Magazine. Serwis ten zapewne jest Ci znany. Jeśli nie to warto zajrzeć. Generalnie jest to bogate źródło informacji na temat technologii front-endowych. Oprócz wpisów na temat JavaScript/CSS/HTML znajdziesz tam też sporo o web designie czy UX.
  • CSS-Tricks. Kolejny znany serwis. Skarbnica wiedzy na temat różnego rodzaju CSS’owej magii. Sporo tutoriali prezentujących jak osiągnąć różne ciekawe efekty.
  • Dan Abramov. Blog tego autora w serwisie Medium to sporo tekstów na temat React, Redux (którego jest autorem) oraz ogólnie na temat front-endu.
  • Eric Elliot. Kolejny dość znany i czasem kontrowersyjny autor. Na swoim blogu w serwisie Medium pisze głównie na temat JavaScript.

Twitter

Wydaje mi się, że Twitter jest jednym z najlepszych źródeł informacji jeśli chodzi o tematykę związaną z programowaniem. Dlatego też sądzę, że warto tam być, nawet jeśli nie jest się aktywny użytkownikiem. Poniżej przedstawiam kogo warto obserwować w tym serwisie:

  • Na Frontendzie. To konto polecam śledzić szczególnie uważnie - jest to wschodząca gwiazda polskiego Twittera…
  • Dan Abramov. Wspominałem o nim już przy okazji blogów anglojęzycznych. Jest on na Twitterze bardzo aktywny można więc spodziewać się po nim dostarczania sporej ilości ciekawych informacji.
  • Axel Raushmayer. Jest on autorem bloga 2ality.com, na którym pisze sporo o ES6 i ogólnie o JavaScript. Moim zdaniem jeden z największych JavaScript guru.
  • Todd Motto. Znana postać w świecie Angulara. Autor bloga toddmotto.com, technology expert w Google, częsty gość front-endowych konferencji jako prelegent.
  • Łukasz Gąsior. Jedyny polak na tej liście. Co prawda związany raczej ze środowiskiem .NET ale ostatnio zwiększył znacznie swoją aktywność związaną z językiem JavaScript. Zajął się bowiem organizacją wrocławskiego meetup’u JS Upskill.
  • Lee Byron. Gość od dawna pracujący dla Facebooka, najbardziej znany jako twórca biblioteki Immutable.js. Oczywiście maczał też swoje palce w React…
  • Sebastian McKenzie. Twórca m.in. BabelJS oraz Yarn. To chyba mówi samo za siebie, co nie?

Facebook

W porównaniu do Twittera, Facebook nie jest moim zdaniem aż tak dobrym źródłem wiedzy o front-endzie. Zwykle mamy tutaj do czynienia z fanpage’ami blogów, które najczęściej jedynie powielają informacje publikowane w swoich macierzystych serwisach. Dlatego też w zestawieniu znalazły się tylko dwa z nich.

Facebook to na szczęście nie tylko fanpage ale też grupy użytkowników. Dwie z nich, dotyczące JavaScript śledzę dość uważnie i Tobie też to polecam. Poniżej lista fanpage i grup na “fejsie” godnych obserwowania:

  • Na Frontendzie. Jeśli chcesz być zawsze na bierząco z najnowszymi front-endowymi trendami to koniecznie musisz polubić ten fanpage!!!
  • Frontem - front-endowe ciekawostki. Praktycznie codziennie aktualizowane źródło linków to artykułów ze świata front-endu oraz web developmentu.
  • JS News. Polska grupa entuzjastów JavaScript. Warto do niej dołączyć bo zdarzają się na prawdę ciekawe dyskusje.
  • JS News: after hours. Grupa siostrzana dla JS News ale z przeznaczeniem na bardziej luźne/humorystyczne dyskusje.

Kogo warto obserwować w roku 2017 - podsumowanie

Jak widzisz, jest kogo warto obserwować w roku 2017… A to tylko moja subiektywna lista. Zapewne masz swoją, którą będziesz chciał się koniecznie podzielić w komentarzach, prawda? Zachęcam do tego bo sam chętnie się dowiem kogo jeszcze warto śledzić…