Mamy dziś 1 sierpnia 2017 roku, a to oznacza, że zakończyła się właśnie przedsprzedaż moich kursów on-line - wszystkie kursy są już dostępne dla osób, które wykupiły do nich dostęp! Zdaje się, że kilka razy obiecywałem, że w związku z tym pojawi się na blogu podsumowanie tej akcji. Dziś jest więc dobry moment aby to zrobić! Poniżej dzielę się z Tobą garścią informacji i statystyk na temat sprzedaży oraz kwotą jaką udało się w tym czasie zebrać. Zapraszam do lektury.

Statystyki sprzedaży

W ofercie posiadam obecnie 4 produkty: Podstawy React, Podstawy react-router, Podstawy Redux oraz pakiet wszystkich tych trzech kursów. Ich ceny w przedsprzedaży wynosiły odpowiednio (w nawiasach obecna/oryginalna cena): 119PLN (159PLN), 39PLN (59PLN), 89PLN (129PLN) oraz 199PLN (299PLN) za pakiet.

Przedsprzedaż została ogłoszona 1 czerwca 2017 w tym wpisie. Jednak subskrybenci Newslettera dowiedzieli się o tym kilka dni wcześniej. Dlatego też pierwsze zakupy odbyły się jeszcze pod koniec maja! Poniżej przedstawiam ilość transakcji dokonanych w poszczególnych miesiącach:

  • maj: 2 transakcje (obie dotyczące pakietu kursów)
  • czerwiec: 26 transakcji (wszystkie dotyczące pakietu kursów)
  • lipiec: 67 transakcji (dwie dotyczyły samego kursu React, pozostałe pakietu)

Czyli w sumie, w przedsprzedaży zostało zakupione 95 kursów! Jak można się było spodziewać, sprzedaż rozkręciła się pod koniec promocji, a wyraźnie wzrosła po ukazaniu się wpisu, w którym przedstawiłem strukturę kursów. Oczywiście wczoraj, czyli w ostatni dzień przedsprzedaży dokonano najwięcej transakcji, bo aż 23 - czyli niewiele mniej niż w samym tylko czerwcu!

Kwota sprzedaży

Jeśli chodzi o łączną sumę sprzedaży to wyniosła ona 17585.80PLN brutto ale od tego muszę jeszcze odjąć VAT oraz podatek dochodowy. W rozbiciu na miesiące, kwoty kształtują się następująco:

  • maj: 298PLN brutto
  • czerwiec: 4224.50PLN brutto
  • lipiec: 13063.30PLN brutto

Wnikliwy czytelnik zauważy, że w maju i czerwcu kwota jest mniejsza niż by to wynikało z liczby transakcji… To dlatego, że do 5 czerwca aktywny był specjalny kupon promocyjny tylko dla subskrybentów Newslettera i całkiem sporo osób z niego skorzystało (dokładnie 19 osób).

Pamiętać też należy, że w celu stworzenia kursów poniosłem też różnego rodzaju koszty - dla przykładu roczny abonament za hosting filmów (vimeo.com) wyniósł 159 EURO (po przewalutowaniu transakcji wyszło to ponad 700PLN). Do tego dochodzą koszty różnych wtyczek do WooCommerce i parę innych wydatków. Z drugiej strony narzędzia zapewne przydadzą mi się też w przyszłości.

Moje wrażenia z tworzenia kursów

Ogólnie uważam, że powyższe wyniki są całkiem niezłe jak na mój debiut w branży e-learningu. Szczególnie, że nie szalałem jakoś szczególnie mocno z marketingiem. Myślę, że to rzecz do poprawy w dalszej perspektywie! Pozwala mi to jednak spojrzeć w przyszłość z optymizmem - myślę, że będę chciał zrealizować kolejne kursy (no chyba, że dostanę masę negatywnych opinii o tym co zrobiłem - wtedy się zastanowię). Tym razem jednak podejdę do tego bardziej metodycznie (badania rynku itp.).

Samo tworzenie kursów było dla mnie ciekawym doświadczeniem - wydaje mi się, że całkiem sporo się dzięki temu nauczyłem i w przyszłości pójdzie mi to sprawniej. Ciekaw też jestem czy taka forma kursów jaką zaproponowałem będzie odpowiadała uczestnikom ale na badanie tego przyjdzie jeszcze czas.

Jeżeli okaże się, że opinie są pozytywne i zrealizuję więcej tego typu kursów to myślę, że całkowicie zrezygnuję z jakichkolwiek współprac komercyjnych na blogu. Nie żebym do tej pory miał juz jakieś, ale co jakiś czas się ktoś do mnie odzywa z propozycjami i pewnie któregoś razu coś mogłoby z tego wyjść… W każdym razie taki jest jeden z moich obecnych celów.

Podsumowanie

Na koniec chciałbym podziękować za zaufanie wszystkim, którzy zdecydowali się na zakup moich kursów! Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni i wyniesiecie z tego możliwie dużo wartości. Zachęcam też do dzielenia się swoją opinią - najlepiej pisząc do mnie przez formularz kontaktowy bloga.

I myślę, że tym wpisem na razie zakończymy pisanie o tych szkoleniach - mam teraz zamiar wrócić do rytmudwóch wpisów tygodniowo (chociaż nie wiem czy w sierpniu się to uda bo to u mnie okres trochę wakacyjny)!