Jakiś czas temu wydawnictwo Helion udostępniło serwis videopoint, w którym oferuje różnego rodzaju kursy wideo dotyczące programowania, webmasterstwa itp. - ogólnie rzecz biorąc ten sam zakres wiedzy co oferowane przez nich książki. Osobiście byłem sceptyczny co do jakości dostępnych tam szkoleń, dlatego kiedy w moje ręce trafił kurs dotyczący AngularJS, z wielką ciekawością sprawdziłem jak to wygląda w rzeczywistości. Jest to jedyny jak dotąd video-tutorial dotyczący Angulara na videopoint, jego pełny tytuł to “AngularJS. Kurs video. Poziom pierwszy. Tworzenie aplikacji.”. Autorem tego kursu jest Dariusz Kalbarczyk, który jest też współautorem książki “AngularJS. Pierwsze kroki.”, również dostępnej w Helionie. Koszt kursu to 119 PLN.

Dla kogo jest to szkolenie?

Jak sama nazwa wskazuje jest to pierwszy poziom kursu (czy mamy spodziewać się kolejnych poziomów?) czyli z założenia jest to szkolenie dla osób stawiających pierwsze kroki w Angularze. Autor pokazuje w nim kolejne kolejne elementy frameworka, na podstawie prostej aplikacji, którą tworzy na naszych oczach. Porusza w nim następujące kwestie:

  • Podstawy, czyli wprowadzenie do Angulara, scope, wstrzykiwanie zależności, binding, factory itp.
  • Dyrektywy wbudowane - omówienie podstawowych, najczęściej używanych dyrektyw
  • Dyrektywy szyte na miarę - tworzenie własnych dyrektyw, walidacja formularzy
  • Dynamiczne formularze - przykład wykorzystania własnych dyrektyw, factory i szablonów
  • Filtry - co to jest i jak tworzyć własne
  • Routing - zagadnienie aplikacji SPA i podstaw routingu w Angularze
  • UI-Router - opis wykorzystania bardziej zaawansowanego routingu
  • Serwisy - trochę na temat użycia serwisów dostępnych w Angularze (głównie interval i http)

Jak więc widać, mamy tutaj do czynienia z absolutnymi podstawami. Zapewne jednak dla osoby początkującej omówienie tych wszystkich zagadnień może okazać się przydatne.

Jakość kursu

Skoro wiemy już co nieco na temat tego szkolenia, czas na moją opinię na jego temat. Na początek może kilka uwag krytycznych…

Plusy ujemne

Po pierwsze jakość dźwięku mogłaby być lepsza - przy maksymalnym podgłośnieniu zarówno video jak i głośników w komputerze słyszalność głosu autora jest moim zdaniem co najwyżej zadowalająca. Na szczęcie sam głos autora jest dobrze wyizolowany więc nie ma jakichś trzasków i innych hałasów, które dodatkowo przeszkadzałyby w odbiorze.

Po drugie, moim zdaniem warto by były dopracować przykłady pod względem jakości kodu - autor na przykład konsekwentnie stosuje notację atrybutów ng-something, a przecież prawidłowo byłoby pisać data-ng-something - jeśli kurs jest dla osób początkujących to warto w nich zaszczepiać dobre nawyki (co prawda autor wspomina, że należy tak robić jeśli chcemy aby kod html nam się walidował, ale moim zdaniem to wystarczający powód aby robić tak zawsze). Inna drażniąca mnie rzecz to olewanie zasady “jeden var na funkcję, i zawsze na początku funkcji”. Ja wiem, że to tylko przykład, i że kurs jest o Angularze ale mnie, purystę jeśli chodzi o jakość kodu to trochę drażni. Na pewno znalazłoby się jeszcze kilka takich kwiatków ale już się nie będę pastwić ;)

Po trzecie czasami miałem też trochę wrażenie, że niektóre przykłady są trochę przegadane - na przykład kiedy autor prezentuje jakiś przykład, a potem dopisuje jeszcze kilka jego wariantów to mógłby mieć to już przygotowane wcześniej - nie bylibyśmy zmuszeni czekać aż skończy wszystko pisać na żywo (albo przewijać kurs do przodu), a nie powiem aby pisał szybko… Ale możliwe, że dla mniej doświadczonych osób będzie to dobra metoda na utrwalenie sobie wiadomości.

Plusy dodatnie

Co do plusów to po pierwsze… tak jak już pisałem, wydaje mi się, że prezentowany materiał jest wystarczający dla osoby początkującej. Dzięki temu kursowi będzie ona w stanie rozpocząć pracę z frameworkiem AngularJS i napisać jakąś sensowną aplikację.

Po drugie fajnie, że poruszony został wątek UI Router. Jest to trochę bardziej zaawansowany koncept niż podstawowy routing w Angularze, więc można by uznać, że bardziej pasuje do dalszych części tego kursu. Dobrze jednak, że autor zdecydował się poruszyć go już teraz bo na pewno jest to coś co dość szybko może być potrzebne przy pisaniu swojej pierwszej aplikacji z użyciem AngularJS.

Po trzecie, mimo że się trochę powyżej czepiałem jakości kodu, to muszę powiedzieć, że kurs ma też pod tym względem dobre strony… Na przykład autor konsekwentnie stosuje notację angular.module('dupa') zamiast przypisywać to do zmiennej - dobra praktyka. Kurs uczy też prawidłowej separacji odpowiedzialności (ang. separation of concerns) za pomocą odpowiedniego podziału na kontrolery, dyrektywy, filtry, fabryki i serwisy - to się chwali, choć czasem brakuje wyjaśnienia dlaczego na przykład w danym miejscu używamy akurat fabryki a nie serwisu.

AngularJS. Kurs video - podsumowanie

Na stronie videopoint.pl szkolenie “AngularJS. Kurs video” uzyskało ocenę trzech gwiazdek na sześć. Ja dałbym mu cztery gwiazdki. Tak jak napisałem wcześniej, kurs ma na pewno swoje plusy i dla osoby początkującej może okazać się całkiem przydatny. Można by powiedzieć, że przecież wszystkie te informacje można znaleźć w “internetach”, jednak to już wymaga trochę szperania, a tak mamy wszystko od razu zebrane i podane we w miarę przystępnej formie. Czy jest to warte 119 PLN? Szczerze mówiąc nie umiem odpowiedzieć czy to dobra cena…

Parę informacji o kursie:

CHCESZ KUPIĆ TEN KURS?

Kliknij tutaj