Pewnie wielu z Was słyszało co to jest technika Pomodoro… Jeśli nie, to dziś dowiecie się cóż to takiego. Przedstawię Wam też, moje zdanie na temat tego czy technika Pomodoro faktycznie działa i czy warto ją stosować.

Na początek sprawdźmy co to właściwie jest.

Technika Pomodoro - co to właściwie jest?

Zgodnie z tym co wyszukać można w wikipedi, technika Pomodoro to metoda zarządzania czasem, stworzona przez włocha, Francesco Cirillo pod koniec lat 80 dwudziestego wieku. Głównym założeniem tej techniki jest podział zadań do wykonania na małe interwały czasowe przedzielone krótkimi przerwami. Te interwały nazwane zostały “pomodoros” ponieważ, Cirillo do odmierzania czasu używał kuchennego timera w kształcie pomidora właśnie.

Każdy interwał trwa zwykle 25 minut, natomiast przerwy są 5-cio minutowe. W teorii powinno to zwiększyć Twoją sprawność intelektualną.

Generalnie, wyróżnić możemy cztery kroki tej techniki:

  1. Wybierz zadanie
  2. Ustaw timer na 25 minut
  3. Pracuj nad zdaniem przez 25 minut (jeśli coś Cię rozproszy, zapisz to ale nie przerywać zadania)
  4. Zrób 5-cio minutową przerwę (po czterech krótkich przerwach powinna nastąpić jedna dłuższa: 15 - 30 minut)

Głównym celem techniki Pomodoro jest eliminacja wewnętrznych i zewnętrznych “przeszkadzajek”. Jeśli coś Cię rozproszy podczas trwania interwału “pomodoro”, powinieneś to zapisać i odłożyć na później. Powinieneś przejrzeć wszystkie te “przeszkadzajki” później i zdecydować co z nimi zrobić.

Technika Pomodoro jest ostatnio coraz bardziej popularna. Wielu programistów stosuje ją by zwiększyć swą produktywność. Tak jak napisałem wcześniej - autor metody, Francesco Cirillo, do odmierzania czasu stosował kuchenny timer. W dzisiejszych czasach mamy jednak “apkę” do wszystkiego. Nie inaczej jest z Pomodoro - różnych aplikacji pomagających odmierzać interwały jest mnóstwo. Myślę jednak, że to temat na oddzielnego posta.

No dobra, ale czy technika Pomodoro działa?

Osobiście bardzo lubię stosować technikę i uważam, że jest efektywna. Uważam też, że Pomodoro świetnie pasuje do specyfiki pracy programisty. Większość z nas stosuje obecnie podejście Scrum/Agile więc dzielenie większych zadań na mniejsze kawałki mamy we krwi ;) Technika Pomodoro pozwala nam na podzielenie “tasków” należących do “user story”, nad którym pracujemy na na jeszcze mniejsze kawałki.

Ok, to jakie są największe zalety używania Pomodoro? Oto co ja na ten temat sądzę:

  • pomaga skupić się na pojedynczym zadaniu
  • eliminuje rozpraszanie się - łatwo jest skupić się na jednym zdaniu przez 25 minut jeśli wiesz, że potem będzie 5 minut na Facebooka ;)
  • lepsze zarządzanie czasem - każde nowo przychodzące zadanie jest zapisywane, można więc je zaplanować na później
  • pomaga wyeliminować przepracowanie - nie można zapominać o przerwach
  • jest bardzo prosta - jej zasady są bardzo proste do wdrożenia

To były zalety, a jakie są wady techniki Pomodoro?

  • nie nadaje się do każdego rodzaju pracy - pewnie ciężko zastosować ją na przykład w supporcie, gdzie trzeba szybko reagować na nowe zadania
  • paradoksalnie, robienie przerwy co każde 25 minut może być samo w sobie rozpraszaczem, szczególnie podczas pracy koncepcyjnej
  • na początku wymagana jest dyscyplina, tak aby nie zapominać o ustawianiu timera

Podsumowanie

Jak widzicie, technika Pomodoro jest bardzo prosta i łatwa w użyciu. Czy działa? Moim zdaniem tak, szczególniezastosowana przez programistę. W zasadzie myślę, że sprawdziła by się w każdej ciągłej pracy, gdzie wymagane jest skupienie na konkretnym zadaniu. A co Wy myślicie na temat tej techniki? Używacie jej?

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat techniki Pomodoro, istnieje specjalna strona skupiona wokół tego konkretnego tematu: http://pomodorotechnique.com. Myślę, że to najlepsze miejsce by zacząć.