Hej! Dziś krótko i na temat - jak pewnie niektórzy z Was wiedzą, dziś we Wrocławiu odbyła się pierwsza edycja konferencji WROC#. Konferencja została zorganizowana przez firmę Objectivity, w której to mam przyjemność pracować. W związku z tym miałem okazję uczestniczyć w owej konferencji (jeszcze wczoraj nie miałem się na niej pojawić ale w ostatniej chwili wszystko się zmieniło dzięki czemu mam dziś materiał na wpis…).

Wroc# 2015 - prezentacje

Z tego co wiem, konferencja miała kilka założeń - między innymi jednym z tych założeń było to, że była ona zupełnie darmowa (rejestracja trwała zdaje się bardzo krótko), po drugie postanowiono zaprosić tylko zagranicznych prelegentów - moim zdaniem był tostrzał w dziesiątkę ponieważ, nie były to jakieś zupełnie anonimowe twarze. Czuć było od razu, że są to konferencyjni wyjadacze i bardzo dobrze się ich słuchało (a pamiętajcie, że ja interesuję się głównie front-endem więc nie każde poruszane zagadnienie było dla mnie super ciekawe). A prelekcje były następujące (w poniższej kolejności):

Innovating the other web

Prowadzona przez Christiana Heilmanna pracującego w Microsofcie przy przeglądarce Spartan (akurat niedawno pisałem na ten temat). Jak dla mnie było to jedno z dwóch najciekawszych wystąpień ponieważ skupiała się głównie na HTML5 i ogólnie “webówki”.

Little changes to make your app a lot faster

Sesja autorstwa Matta Ellisa z JetBrains (to ci od ReSharpera jak by ktoś się nie orientował). Tutaj sesja dużo bardziej techniczna, z wieloma przykładami jak poprawić wydajność aplikacji w C#, w szczególnych przypadkach. Mimo, że temat dla mnie średnio interesujący to w sumie słuchałem z uwagą bo prelegent potrafił przykuć uwagę.

Type-Driven Development

Prowadzona przez Marka Seemanna. Ta prezentacja poświęcona była F# i to na trochę wyższym niż podstawowy poziomie. Przyznam szczerze, że osobiście F# nie znam praktycznie w ogóle więc miałem problem by zrozumieć o co chodzi ;) Z tego co rozmawiałem z innymi to nie byłem w tym odosobniony… Ale to oczywiście nie znaczy, że sama prelekcja była słaba!

I, Programmer

Jej autorem był Dan North - chyba największa “gwiazda” tej konferencji. Prelekcja na pewno nie była techniczna, a raczej poświęcona ogólnie zawodowi programisty i wszystkim odpowiedzialnościom i przywilejom jakie się z tym wiążą. W sumie dobrze się tego słuchało.

What is new in ASP.NET vNext?

Prowadzona przez Maurice De Beijer. Myślę, ze tytuł mówi sam za siebie ;) - z prelekcji mogliśmy zobaczyć wiele przykładów usprawnień i zmian jakie wprowadzone zostaną w ASP.NET vNext.

Decomposing AngularJS

Autor: Chris Klug. Jak się domyślacie, to była prezentacja, która dla mnie zapowiadała się najciekawiej. I faktycznie, prelegent pokazywał jak od zera napisać obsługę $scope w AngularJS. Mimo niewątpliwej charyzmy i poczucia humoru prezentera, wydaje mi się, że temat był troszeczkę zbyt obszerny jak na godzinną prelekcję. Przez to przykłady przelatywały nam przed oczami trochę zbyt szybko. Jak dla mnie jednak i tak jest to dobry bodziec by samemu w tę tematykę się zgłębić.

WROC# 2015 - badge

To wszystkie prezentacje, które odbyły się podczas WROC# 2015. Z powodów zdrowotnych nie dotarł Mark Rendle ale moim zdaniem taka ilość prezentacji na jeden dzień to i tak aż nad to - po prelekcjach miał odbyć się jeszcze panel dyskusyjny ale na nim niestety już nie zostałem - jeśli ktoś był, niech napisze w komentarzu swoje wrażenia, podobnie sprawa ma się z “after party” ;)

Organizacja

Jeśli chodzi o sprawy organizacyjne to wszystko stało moim zdaniem na bardzo wysokim poziomie - na kilku konferencjach już byłem więc jakieś tam doświadczenie już mam… Jedzenia, kawy i herbaty nie brakowało a Centrum Konferencyjne przy Hali Stulecia jak najbardziej spełniło swoje zadanie. Nawet pakiet startowy był całkiem fajny, łącznie z identyfikatorami widocznymi na zdjęciu powyżej :D Generalnie więc jestem zadowolony z uczestnictwa we WROC# 2015 (prelegenci mieli problem z wymową :) - “wroKsharp”) i mam nadzieję, że organizatorzy pójdą za ciosem i w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej!